W ciągu ostatnich kilku lat stale wzrasta liczba zabiegów powiększania ust. Pełne, czerwone usta będące niezaprzeczalnym atrybutem kobiecości, stanowią obiekt pożądania mężczyzn i upragniony cel do osiągnięcia dla wielu kobiet. Obecnie na rynku usług medycyny estetycznej dostępnych jest kilka sposobów powiększania ust, z których wiele oferuje ograniczony czasowo efekt. Powiększanie ust kwasem hialuronowym, przeszczepem własnego tłuszczu czy makijażem permanentnym to efekt na kilka – kilkanaście miesięcy. Powiększanie ust przeszczepem skóry czy plastyka ust to trwałe i nieodwracalne zabiegi. Jest jeszcze zabieg gwarantujący trwały efekt, ale jednocześnie odwracalność powiększenia ust; mowa o powiększaniu ust implantami.
Powiększanie ust implantami – charakterystyka zabiegu
Powiększanie ust na drodze wszczepienia implantu to stosunkowo mało inwazyjna, a jednocześnie przynosząca doskonałe efekty metoda modyfikowania kształtu i objętości ust. Metoda ta, wykonywana w Polsce od 2008 roku, polega na wszczepieniu w jedną lub obie wargi implantu. Silikonowy implant, posiadający wszystkie niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa, wykonany jest z miękkiego, litego materiału. Implant wykonany jest z użyciem najnowszych technologii, jest niezwykle wytrzymały na działanie czynników mechanicznych. Nie grozi mu pęknięcie ani wylanie zawartości – implant nie zawiera płynnego wypełnienia. Implant posiada naturalny, anatomiczny kształt, doskonale komponujący się z kształtem ust. Jest to gładki walec, poszerzający się w części środkowej, nie posiadający porowatej powierzchni. Dostępny jest w kilku rozmiarach, co umożliwia precyzyjne dopasowanie efektu końcowego do oczekiwań pacjentki względem zabiegu. Dostępne są szerokości implantu 3, 4 i 5 mm. Z racji specyficznej, plastycznej konsystencji, implant nie odznacza się pod powierzchnią ust, nie ogranicza ich ruchomości i nie powinien być wyczuwalny. Wykonany jest z hipoalergicznego kompozytu, a reakcje jego odrzucenia należą do rzadkości.
Wskazania do powiększenia ust implantem
Powiększanie ust przy użyciu implantów zalecane jest w celu uzyskania efektu pełnych ust, podkreślenia czerwieni wargowej, ujędrnienia ust. Jest to doskonała metoda to skorygowania asymetrii między górną a dolną wargą, oraz do powiększenia obu warg jednocześnie. Metoda ta niweluje wiotkość i małą objętość ust związaną z wiekiem. To idealny zabieg dla kobiet, które oczekują trwałego, a zarazem naturalnego wyglądu ust.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu powiększania ust implantami
Zabieg wszczepienia implantów w usta nie jest wykonywany w następujących sytuacjach:
- ciąża i laktacja
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- infekcje w obrębie jamy ustnej
- opryszczka
- miesiączka
- gorączka
Przygotowanie do zabiegu powiększania ust implantem
Powiększanie ust implantami to procedura wymagająca przerwania ciągłości skóry, a następnie jej gojenia. Badania przed zabiegiem ogólnie nie są wymagane, ale zaleca się oznaczenie:
- INR i APTT w celu oceny parametrów krzepnięcia krwi
- oznaczenie antygenu HbS lub szczepienie przeciwko WZW B
Na dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem należy wdrożyć w życie następujące zalecenia:
- zaprzestać palenia papierosów, gdyż tytoń zakłóca krążenie krwi, a tym samym – dotlenienie i gojenie tkanek
zrezygnować z intensywnego opalania się - zaprzestać zażywania leków modulujących krzepniecie krwi, w tym aspiryny, polopiryny czy Acardu
- zażywać lek uszczelniający naczynia krwionośne (np. Rutinoscorbin) w ilości 2 tabletki rano i wieczorem
- zażywać Heviran w dawce 400 mg 2 razy dziennie, w celu ochrony przed uaktywnieniem infekcji opryszczki wargowej
Powiększanie ust implantami krok po kroku
Zabieg powiększania ust wszczepieniem implantów rozpoczyna się od potwierdzenia wcześniejszych ustaleń dotyczących oczekiwanego efektu końcowego zabiegu. Następnie okolice ust są chłodzone kostkami lodu, dezynfekowane i znieczulane miejscowo. W celu wszczepienia implantu wykonywane są niewielkie nacięcia, szerokości 4 – 5 milimetrów. Nacięcia te są bardzo dyskretne i niewidoczne nawet bezpośrednio po zabiegu, gdyż wykonywane są od strony jamy ustnej. Kolejnym etapem zabiegu jest wytworzenie tunelu podśluzówkowego na granicy czerwieni i bieli wargowej, a następnie wciągnięcie przez niego implantu. Następnie zakładane są rozpuszczalne szwy, a okolica cięcia zabiegowego jest ponownie chłodzona lodem. Cała procedura przeprowadzona jest zgodnie z zasadami aseptyki, co przestrzegane jest na każdym jej etapie. Zabieg trwa zaledwie 30 – 40 minut, a jego koszt to około 3000 zł za jedna wargę oraz 6000 zł w przypadku objęcia zabiegiem obu warg.
Zalecenia pozabiegowe
Bezpośrednio po zabiegu zalecane jest okładanie ust lodem, a także nawilżanie ich pomadką ochronną z witaminą E. Przez pierwsze 48 godzin po zabiegu należy unikać spożywania gorących potraw, a pić można jedynie przez słomkę. Dobrze jest spać z wysoko uniesioną głową, by zapobiec nadmiernemu opuchnięciu ust. Miejsca nacięć w kącikach ust należy przemywać wodą utlenioną rozcieńczona w proporcji 1: 1. Należy ograniczyć mimikę twarzy i spożywać miękkie pokarmy, nie wymagające długiego gryzienia.
Przez tydzień po zabiegu należy kontynuować zażywanie Heviranu oraz osłonowych antybiotyków, zapobiegających nadkażeniu miejsca zabiegu. Niewskazany jest nadmierny wysiłek fizyczny, pływanie w basenie, korzystanie z sauny czy solarium.
Pod koniec drugiego tygodnia po zabiegu można rozpocząć gimnastykę ust, mającą na celu ich rozciągnięcie, np. szerokie otwieranie ust czy szeroki uśmiech z przyciskaniem warg do zębów. Ćwiczenia należy kontynuować przez kilka miesięcy. Nie należy masować ust; warto zwracać baczną uwagę na ewentualne przemieszczenie się implantu i w razie konieczności – ponowne manualne ustawienie go w pożądanym położeniu.
Efekty zabiegu powiększania ust implantem
Przez kilka dni po zabiegu okolica ust może być opuchnięta, tkliwa, możliwe jest pojawienie się zasinień czy ograniczenia mimiki. Ból złagodzić mogą leki przeciwbólowe, a obrzęk zminimalizują chłodzące okłady. Szwy rozpuszczają się po kilku dniach.
Jakiego efektu można spodziewać się po zagojeniu ranek pooperacyjnych? Widoczna jest poprawa jędrności ust, zmodyfikowanie ich kształtu, wyrównanie dysproporcji między wargami. Usta są pełne, a czerwień warg podkreślona. Efekt utrzymuje się przez całe życie, ale w każdej chwili możliwe jest usunięcie implantu lub wymiana go na implant w innym rozmiarze. Po usunięciu implantu usta wracają do dawnej wielkości i kształtu, brak jest rozciągnięcia czy deformacji tkanek miękkich. Wynika to z charakteru samego implantu, który poddaje się otaczającym tkankom i nie ingeruje w ich anatomię.
Możliwe powikłania po zabiegu
Zabieg powiększania ust implantami to stosunkowo mało inwazyjna procedura, nie wymagająca większych nacięć, stąd ranki dobrze się goją. Powikłania zdarzają się niezwykle rzadko i wtedy mają charakter:
- przemieszczenia implantu, jego asymetrycznego ułożenia
- odrzucenia implantu przez organizm
- stanu zapalnego
- zakażenia operowanej okolicy
- krwiaka
- ograniczenia poruszania wargami
- zaburzeń czucia w okolicy ust
- zaburzeń gojenia, które w skrajnych przypadkach wymagają czasowego usunięcia implantu
Zalety i wady zabiegu powiększania ust implantami
Spośród licznych zalet, jakimi wyróżnia się zabieg powiększania ust, warto wymienić:
- trwałość, a jednocześnie odwracalność zabiegu; implant w każdej chwili może być wyjęty lub wymieniony na implant o innym rozmiarze, bez jakiegokolwiek negatywnego wpływu na wygląd i kondycję okolicy ust
- niewielka inwazyjność zabiegu i dyskretne miejsce nacięcia powodują, iż czas rekonwalescencji jest krótki i umożliwia szybki powrót do codziennych zajęć
- zabieg nie pozostawia blizn
- powiększanie ust implantem to naturalny, nienachalny efekt, idealnie odwzorowujący anatomię ust
- zabieg wymaga jedynie znieczulenia miejscowego, wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych – hospitalizacja nie jest wymagana
Jedynymi wadami zabiegu są możliwe powikłania, które zdarzają się u znikomego odsetka pacjentek: stany zapalne, odrzucenie implantu przez organizm, przemieszczenie implantu.
Fakty i mity na temat powiększania ust implantami
- Implanty ust sprawią, że usta będą wyglądały nienaturalnie – MIT.
Wstępna konsultacja lekarska ma na celu – poza zakwalifikowaniem pacjentki do zabiegu – dokładne określenie pożądanego efektu końcowego. Lekarz z pewnością zasugeruje pacjentce, iż jej nadmierne oczekiwania wobec zabiegu przyniosą efekt karykaturalnie powiększonych ust. Dzięki kilku rozmiarom implantów możliwe jest ich optymalne dopasowanie do każdych ust tak, by efekt był całkowicie naturalny. - Implant może pęknąć, a jego zawartość wylać się – MIT.
Implanty stosowane w chirurgii plastycznej spełniają rygorystyczne normy dotyczące wyrobów medycznych. Ponadto produkowane są z wykorzystaniem najnowszych technologii, a ich bezpieczeństwo potwierdzone jest licznymi certyfikatami. Pęknięcia implantów to jednostkowe przypadki. W razie pęknięcia implantu, jego zawartość nie wydostanie się na zewnątrz – implant w środku nie jest płynny, ma konsystencje zwartego żelu. - Istnieje możliwość przesunięcia implantu – FAKT.
Podobnie jak w przypadku pęknięcia, przesuniecie implantu zdarza się rzadko. Po zabiegu rozpoczyna się proces bliznowacenia wokół implantu, co powoduje powstanie łącznotkankowej torebki utrzymującej implant na miejscu. Stosowanie się przez pacjentkę do zaleceń pozabiegowych minimalizuje ryzyko przemieszczenia się implantu. - Po zabiegu przez kilka dni warto pozostać w domu – FAKT.
Powiększanie ust implantem to stosunkowo mało inwazyjny zabieg. Jednak usta – jako wrażliwa, mocno unerwiona i ukrwiona okolica – po zabiegu generują bolesność i dyskomfort. Utrzymująca się kilka dni opuchlizna i zasinienie, oraz trudności z jedzeniem i piciem oraz konieczność ograniczenia mimiki twarzy, są doskonałymi przesłankami do kilkudniowego odpoczynku w domu. Zastosowanie się do zaleceń pozabiegowych i dużo odpoczynku to pewność sprawnego zagojenia się okolicy ust i szybkiej możliwości podziwiania efektu końcowego w postaci kształtnych, seksownych ust.