Powiększanie ust strzykawka

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Usta znajdują się w bardzo ważnym z punktu widzenia estetyki rejonie twarzy. Ich wygląd ma kluczowe znaczenie dla urody człowieka. Niekiedy zbyt wąskie lub asymetryczne usta mocno odbiegają od kanonów urody. Ponadto utrzymanie ust w nienagannej kondycji nie jest proste – z wiekiem tracą one bowiem blask, jędrność i nienaganny kształt. Wtedy z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym to bez wątpienia jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej i najczęstsza technika powiększania ust. Na czym polega fenomen kwasu hialuronowego? Jest to naturalny składnik tkanki łącznej, tak naprawdę nie będący kwasem z chemicznego punktu widzenia; jest to cukier złożony, syntetyzowany przez fibroblasty skóry i właśnie w skórze zlokalizowany w największej ilości. Jego fizjologiczną rolą jest wzmacnianie wytrzymałości tkanki łącznej, regulowanie procesów zapalnych i gojenia ran, ochrona przed szkodliwym wpływem wolnych rodników (a tym samym spowolnienie procesów starzenia) oraz – przede wszystkim – nawilżenie tkanek. Unikatową właściwością kwasu hialuronowego jest bowiem zdolność do wiązania wody w ilościach 1000 – 4000 razy przekraczającego jego masę.

Ilość kwasu hialuronowego w organizmie maleje z upływem lat. U osoby 40 – letniej jest go o połowę mniej niż u osoby 20 – letniej. Manifestuje się to spadkiem nawilżenia i elastyczności skóry oraz utratą sprężystości tkanek.

Po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w usta następuje wypełnienie nim ust, ponadto kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu, co nadaje ustom objętości i sprężystości. Tym samym fizyczny efekt zwiększenia objętości przez kwas hialuronowy jest potęgowany przez uruchomienie naturalnych procesów regeneracyjnych skóry.

Jakie są wskazania do powiększenia ust kwasem hialuronowym?

  • zwiększenie objętości ust
  • chęć skorygowania asymetrii ust
  • wyrównanie dysproporcji między górną i dolną wargą
  • ujędrnienie ust
  • poprawa kolorytu ust
  • chęć zniwelowania oznak starzenia w okolicy ust (wiotczenia ust, zmarszczek, opadających kącików ust)
  • nawilżenie ust i zapobieganie ich pierzchnięciu

Przeciwwskazania do powiększenia ust kwasem hialuronowym

Nie u każdego może być wykonany zabieg powiększania ust. Przeciwwskazaniem jest:

  • ciąża i okres karmienia piersią
  • miesiączka
  • opryszczka
  • choroby układu immunologicznego
  • uczulenie bądź nadwrażliwość na preparaty zawierające kwas hialuronowy
  • tendencja do blizn przerostowych (keloidów)

Przygotowanie przed zabiegiem powiększania ust kwasem hialuronowym

Zabieg powiększenia ust kwasem hialuronowym, jak każdy zabieg medycyny estetycznej wymaga konsultacji lekarskiej, przeprowadzenia szczegółowego wywiadu lekarskiego oraz wyeliminowania ewentualnych przeciwwskazań. Ze strony pacjenta wymagane jest zaprzestania stosowania aspiryny, gdyż może ona powodować nasilone krwawienie w miejscu wkłucia. Warto przed 7 dni przed zabiegiem zażywać witaminę C czy rutynę, uszczelniające naczynia krwionośne. Osoby palące papierosy powinny ograniczyć palenie – tytoń ogranicza dotlenienie tkanek i spowalnia procesy gojenia. Gdy pacjent ma tendencję do nawrotowej opryszczki czerwieni wargowej, powinien wdrożyć profilaktykę antywirusową – lekarz zaleci zażywanie preparatu Heviran 400 mg przez 5 dni przed i 5 dni po zabiegu. Na dobę przed zabiegiem nie należy spożywać alkoholu, warto zrezygnować też z sauny, solarium czy intensywnego wysiłku fizycznego. Z racji całkowitej biokompatybilności kwasu hialuronowego, nie jest wymagane wykonanie testów uczuleniowych.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym krok po kroku

Zabieg powiększania ust rozpoczyna się zmyciem makijażu, dezynfekcją i schłodzeniem ust lodem. Następnie miejsce poddawane iniekcji jest znieczulane. Stosowany jest krem znieczulający EMLA 5% lub zastrzyk znieczulający z 2% lidokainą. Kluczowe dla końcowego efektu zabiegu jest dokładne określenie pożądanego kształtu ust, co najlepiej zwizualizować zdjęciem. Lekarz medycyny estetycznej dokonuje następnie iniekcji kwasu hialuronowego.

Na potrzeby zabiegu usta podzielone zostają na cztery domyślne kwadranty: prawy i lewy górny oraz prawy i lewy dolny. Lekarz wykonuje iniekcje metodą liniową. Usta są nakłuwane na bokach i tunelowane podskórnie w kierunku przyśrodkowym. Kolejność, w jakiej lekarz dokonuje iniekcji jest następujaca: najpierw wypełnieniu kwasem hialuronowym ulega kwadrant prawy górny ust pacjenta, potem kolejno lewy górny, lewy dolny i na końcu prawy dolny. W obrębie każdego kwadrantu iniekcja wygląda praktycznie tak samo.

W przypadku kwadrantu prawego górnego lekarz ściska wargę pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym. Wkłucie następuje zawsze 0,5 cm przyśrodkowo od kąta ust, a igła zostaje wsunięta do łuku Kupidyna pod kontrolą palpacyjną, tzn. pod kontrolą dotyku. Wkłucie przebiega równolegle wzdłuż konturu wargi. Kwas hialuronowy podawany jest podczas wyciągania igły. Następnie lekarz dokonuje kolejnej iniekcji w prawym najwyższym punkcie wargi górnej i kieruje się wzdłuż konturu łuku Kupidyna ku środkowi.

Lewy górny kwadrant wypełniany jest analogicznie do prawego. Dolne kwadranty również wypełniane są zgodnie z powyższym schematem. Na każdy kwadrant przypada ok. 0,1-0,25 ml objętości kwasu hialuronowego.

Schemat zabiegu konturowania warg przebiega podobnie, z tą różnicą że iniekcje wykonywane są na granicy skóry warg i czerwieni wargowej (wzdłuż konturów). Ponadto zostaje pominięty łuk Kupidyna, a na każdy kwadrant przypada 0,1 ml objętości kwasu hialuronowego.

Zabieg podkreślenia łuku Kupidyna wygląda następująco. Najpierw lekarz dokonuje iniekcji w najwyższym punkcie łuku i kieruje się igłą do jego środka. Czynność powtarza po przeciwnej stronie. Technika iniekcji jest liniowa, podobnie jak poprzednio. Następnie, w drugiej części zabiegu lekarz dokonuje wkłucia w najwyższym punkcie łuku i kieruje igłę wzdłuż granicy rynienki nosowej, w kierunku nosa. Jednakże tym razem stosuje technikę kompresyjną, czyli chwyta kciukiem i palcem wskazującym pionowy fałd wargi górnej, przez co iniekcja odbywa się przy tzw. kompresji. Bez względu na zastosowaną technikę kwas hialuronowy wstrzykiwany jest podczas wyciągania igły.

W celu podniesienia kącików ust wymagane są trzy iniekcje na każdą stronę. Pierwszą z nich lekarz wykonuje nad wierzchołkiem kąta ust, na głębokość wkłucia 1 mm; objętość wstrzykniętego wypełniacza to ok. 0, 1 ml. Druga iniekcja, przyczyniająca się do lekkiego podniesienia wargi górnej, wykonywana jest nieco powyżej pierwszej na głębokość 1 mm i 5 mm w kierunku środka wargi. Trzecia z kolei wykonywana jest poniżej pierwszego wkłucia na głębokość 5 mm. Zarówno w przypadku drugiej, jak i trzeciej iniekcji objętość użytego wypełniacza wynosi 0,1- 0, 2 ml.

Po wprowadzeniu kwasu hialuronowego w głąb wargi, należy wykonać masaż w celu wymodelowania wypełnienia ust i równomiernego jego rozmieszczenia oraz wygładzenia wyczuwanych nierówności. Masaż taki ma również delikatne działanie przeciwbólowe. Końcowym etapem zabiegu jest ponowne chodzenie miejsc iniekcji kwasu hialuronowego. Zabieg trwa około 20 minut.

Zalecenia po zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym

Okres rekonwalescencji po zabiegu jest kwestią indywidualną. Zazwyczaj dzień po zabiegu usta są opuchnięte, a na ostateczny efekt zabiegu trzeba czekać około tygodnia.

Bezpośrednio po wykonanym zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym należy cały czas lekko schładzać okolice warg, aby utrzymać reakcję tkanki na możliwie niskim poziomie. Na 24 godziny po zabiegu warto zadbać o higienę nakłuwanych miejsc i jak najrzadziej ich dotykać. Po tym czasie wskazany jest delikatny masaż ust czystymi rękami, co ma zapobiegać zbijaniu się kwasu hialuronowego w grudki.

Przez pierwszy tydzień po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego nie powinno się wywierać nadmiernego ucisku na okolicę skóry poddanej zabiegowi. Odradza się stosowania w tym czasie wszelkiego rodzaju szminek, błyszczyków oraz kremów. Dobrze jest zrezygnować z picia bardzo gorących napojów. W następnych tygodniach zaleca się unikania nadmiernego zimna, gorąca, czy ekspozycji na słońce. Należy tymczasowo zrezygnować z wizyt w saunie bądź solarium.

Efekt zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym

Jakiego efektu można spodziewać się po zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym? Ostateczny kształt ust powinien być dokładnie taki, jak życzyła sobie pacjentka. Aby mieć pewność profesjonalizmu zabiegu, warto skorzystać z usług renomowanego gabinetu z doskonałymi specjalistami. W obawie przed przesadnym efektem karykaturalnie powiększonych ust, istnieje możliwość wykonania zabiegu stopniowo, w kilku etapach. Iniekcja jednorazowo niewielkiej ilości wypełniacza i ewentualne uzupełnienie wypełnienia gwarantuje naturalny efekt. Zauważalne jest powiększenie i ujędrnienie ust, ich nawilżenie oraz nabranie kolorytu.

Efekt powiększonych ust utrzymuje się od kilku do kilkunastu miesięcy. Czas ten jest wypadkową rodzaju zastosowanego preparatu, jego gęstości, głębokości iniekcji oraz osobniczych cech pacjenta. Niezdrowy tryb życia, palenie tytoniu, przesadne opalanie czy poddawanie się zabiegom powodującym rozgrzewanie tkanek, mogą znacznie skrócić czas utrzymywania się zabiegu. Po całkowitym wchłonięciu się kwasu hialuronowego, miejsce iniekcji wygląda lepiej niż przed zabiegiem – kwas hialuronowy gwarantuje miejscową rewitalizację skóry.

Stosowane preparaty z kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy stosowany do wypełnienia ust poddawany jest sieciowaniu – chemicznemu łączeniu łańcuchów kwasu hialuronowego ze sobą w taki sposób, aby był on bardziej odporny na działanie naturalnej hialuronidazy, która występuje w tkankach. Dzięki sieciowaniu powstaje trójwymiarowa macierz sprawiająca, że kwas jest bardziej stabilny i odporny na degradację. Proces ten pozwala zatem na uzyskanie takiej struktury kwasu, którą organizm usuwa znacznie wolniej. Sieciowanie nadaje ponadto kwasowi hialuronowemu specyficzne właściwości fizykochemiczne: lepkość, gęstość, odkształcalność czy zdolność unoszenia tkanek. Zmodyfikowany kwas hialuronowy określany jest często mianem NASHA (ang. Non-Animal-Stabilized-Hyaluronic-Acid).

Każdy preparat spełnia najwyższe wymagania dla wyrobu medycznego (klasy III), co oznacza czystość mikrobiologiczną, nietoksyczność i jakość potwierdzoną licznymi testami.

Dostępne preparaty to m. in. : Restylane, Teosyal, Proncess, Stylage, Emervel, Esthelis, Juvederm, Surgiderm, Perfecthe Derm, Excellent.

Ile kosztuje powiększanie ust kwasem hialuronowym? Ceny.

Cena zabiegu uzależniona jest przede wszystkim od ilości i rodzaju użytego preparatu. Najczęściej cena zabiegu oscyluje wokół 600 – 1400 zł.

Ewentualne powikłania po zabiegu

Zabieg powiększania ust to stosunkowo bezpieczna procedura medyczna. Możliwe niegroźne powikłania to: swędzenie, krwiaki, zaburzenie odczuwania, nadmierna pigmentacja, przebarwienia skóry. Niekiedy organizm pacjenta reaguje na zabieg objawami grypy, tj. bólami głowy i mięśni, ogólnym złym samopoczuciem, nudnościami. Ponadto mogą utworzyć się widoczne albo wyczuwalne w dotyku grudki. Nieraz może dojść do przemieszczenia wypełniacza w inny obręb twarzy.

Niebezpiecznym i bardzo rzadko spotykanym powikłaniem jest częściowa martwica spowodowana zatkaniem światła naczynia w danej okolicy. Najrzadziej spotykanym powikłaniem jest przewlekły stan zapalny występujący w odległym czasie po zabiegu, tzw. ziarniniak. U pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi organizm może bowiem rozpoznać kwas hialuronowy jako obcą substancję.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym – zalety i wady

Niewątpliwie największą zaletą zabiegu powiększenia ust kwasem hialuronowym jest jego bezpieczeństwo – z racji całkowitej biokompatybilności kwas hialuronowy jest doskonale tolerowany przez organizm i sporadycznie wywołuje odczyn uczuleniowy. Kolejnymi zaletami jest szybka procedura, natychmiastowy efekt oraz możliwość natychmiastowego powrotu do codziennej aktywności. Ponadto po wchłonięciu kwasu i powrotu ust do stanu sprzed zabiegu, nie zauważa się pogorszenia wyglądu tych okolic twarzy, wręcz przeciwnie – usta są nawilżona i ujędrnione.

Najczęściej wymienianą wadą zabiegu jest jego czasowość. Jednak dla niektórych fakt, iż efekt utrzymuje się do kilkunastu miesięcy, świadczy o naturalności użytego kwasu hialuronowego oraz umożliwia ponowne skorygowanie kształtu ust zgodnie z aktualnymi trendami i zmieniającym się gustem klientki.

Fakty i mity

  1. Usta mogą wyglądać nienaturalnie – MIT.
    Po zabiegu usta są spuchnięte przez 1 – 2 dni i wtedy usta mogą sprawiać wrażenie bardzo nienaturalnych, jednak ostateczny efekt jest dyskretny. Dokładne przedstawienie lekarzowi swoich oczekiwań i użycie optymalnych ilości wypełniacza jest gwarancją kobiecych i pełnych ust bez efektu przesady.
  2. Po zabiegu mogą powstać nierówności i grudki – MIT.
    Odpowiednio użyty kwas hialuronowy oraz delikatne masaże wykonywane po zabiegu gwarantują równomierną dystrybucję wypełniacza w tkance warg. Przemieszczenie kwasu hialuronowego poza linię ust zdarza się niezwykle rzadko.
  3. Preparat będzie wyczuwalny w ustach – MIT.
    Przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu możliwe jest wzmożone napięcie ust i twardość, uczucie to szybko jednak mija.
  4. Zabieg jest szybki, a efekt natychmiastowy – FAKT.
    Zabieg trwa kilkanaście minut, a efekt widoczny jest natychmiast. Po zabiegu można od razu wrócić do codziennych zajęć, choć większość pacjentek przez okres 1 – 2 dni, kiedy usta mogą spuchnąć, woli pozostać w domu.