Piękne, pełne i zmysłowe usta to od wieków symbol kobiecości. Wiele kobiet, nie będących posiadaczkami dużych i jędrnych ust, poszukuje sposobu na ich uwydatnienie. W ostatnich latach zdecydowanie największą popularnością cieszą się zabiegi medycyny estetycznej, które oferują wiele metod na powiększanie ust. Jednak nie każda z kobiet decyduje się na takie rozwiązanie, mimo spektakularnych efektów takich zabiegów. Co stoi na przeszkodzie? Dla wielu kobiet z pewnością problemem jest cena zabiegu – od kilkuset złotych za iniekcje kwasu hialuronowego, aż do 5000 zł za plastykę ust. Kolejnym powodem do obaw jest inwazyjność zabiegu i czas rekonwalescencji, średnio wynoszący klika – kilkanaście dni (w zależności od metody). Ponadto kobiety często nie są pewne tego, jaki będzie ostateczny efekt zabiegu i czy możliwa byłaby jego ewentualna korekta; efekt monstrualnie powiększonych ust jest bardzo nienaturalny i niekorzystnie wpływa na wygląd całej twarzy. Jakie są zatem alternatywy dla inwazyjnych, trwałych lub ograniczonych czasowo zabiegów medycyny estetycznej?
Domowe naturalne sposoby powiększania ust
Powiększenie ust bez ingerencji lekarza medycyny estetycznej jest możliwe, należy jednak liczyć się z nietrwałym i mniej spektakularnym efektem. Podstawą wszystkich naturalnych metod powiększania ust jest ich odpowiednia pielęgnacja – zadbane usta lepiej zareagują na wszelkie zabiegi powiększające ich objętość, a efekty zaprezentują się jedynie na gładkich, nawilżonych ustach. Naturalne metody powiększania ust obejmują:
- odpowiednio wykonany makijaż ust
- miejscowe stosowanie przypraw pobudzających krążenie krwi
- ćwiczenia ust
- masaże ust i peelingi
- pompki podciśnieniowe do ust
Jakie są wady i zalety każdej z tych metod? I przede wszystkim – czy są one skuteczne? Oto przegląd każdej z nich.
Odpowiednia pielęgnacja – filar pięknych, kobiecych ust
Aby każda ze wspomnianych metod przyniosła jakiekolwiek efekty, należy najpierw zadbać o nienaganną kondycję ust. Podstawą jest nawilżanie ust i nie dopuszczanie do ich przesuszenia i pierzchnięcia. Najlepszym środkiem do nawilżania ust jest wazelina lub maści witaminowe, które należy stosować nie tylko zimą, ale przez cały rok. Świetnym sposobem na dogłębne i długotrwałe nawilżenie ust jest jest stosowanie preparatów z mocznikiem, kwasem hialuronowym czy gliceryną. Te substancje aktywne wnikają w głąb skóry, wiążąc wodę i utrzymując optymalne nawilżenie tkanek.
Ważnym etapem pielęgnacji ust i przygotowania ich na przyjęcie kosmetyku nawilżającego i odżywiającego jest peeling ust, który usuwa zrogowaciały naskórek i wygładza usta. Domowy peeling do ust może bazować na kryształkach cukru czy mielonych migdałach, z dodatkiem oliwy z oliwek lub miodu. Z kolei zastosowanie samego miodu czy kilku kropli witaminy E to doskonała maska odżywcza.
Warto pozbyć się takich szkodzących ustom nawyków jak oblizywanie ust, sprzyjające ich pierzchnięciu oraz palenia papierosów. Tytoń zaburza krążenie krwi i dotlenienie tkanek, ponadto sama czynność palenia papierosów generuje powstanie nieestetycznych zmarszczek palacza i wiotkość ust. I jeszcze jedna uwaga – zawsze należy wykonać staranny demakijaż ust.
Modelowanie i powiększanie ust makijażem
Metodą wymagającą najmniej zaangażowania i przynoszącą znakomite efekty, przy braku jakichkolwiek skutków ubocznych, jest odpowiednio wykonany makijaż ust. Metodą ta można zarówno powiększyć usta, jak i dodać im pełności; możliwe jest także skorygowanie asymetrii ust. Jakie są najważniejsze zasady makijażu powiększającego optycznie usta?
- Spektakularny efekt powiększenia ust gwarantuje użycie błyszczyka – transparentnego lub kolorowego. Dla zwolenniczek naturalnego efektu lub posiadaczek wyrazistej barwy ust, wystarczające będzie użycie bezbarwnego błyszczyka. Jeśli kobiecie zależy nie tylko na powiększeniu optycznym ust, ale także wyrazistej ich barwie, warto sięgnąć po błyszczyk kolorowy. Najlepiej usta powiększają jasne kolory – ta zasada dotyczy też szminek. Szminka perłowa także lekko powiększa usta, jednak efekt nie jest tak spektakularny jak przy użyciu błyszczyka.
- Użycie konturówki do ust umożliwia zarówno powiększenie ust, jak i możliwość skorygowania asymetrii. Wykonanie rysunku minimalnie poza granicą czerwieni wargowej powiększa usta, natomiast dodatkowe użycie błyszczyka na środek warg nadaje im pełności. Konturówka nie powinna zbyt odbiegać kolorystycznie od naturalnej barwy ust i być zbyt ciemna. Gdy używana jest jednocześnie konturówka i szminka, konturówka może być o ton jaśniejsza od koloru szminki.
- Użycie rozświetlacza tuż nad łukiem Kupidyna dodaje ustom daje efekt pełniejszych ust.
- Aby spotęgować efekt powiększenia ust można sięgnąć po specjalne błyszczyki czy pomadki powiększające usta. Ich formuła bazuje na składnikach powodujących lekkie przekrwienie ust, co daje efekt pełnych, czerwonych warg.
Efekt powiększenia ust makijażem zauważalny jest natychmiast, jednak jego trwałość ograniczona jest czasowo do kilku godzin, podczas których makijaż pozostaje na ustach.
Masaże i peelingi ust
Kluczem do powiększenia i ujędrnienia ust jest pobudzenie krążenia, co powoduje lepsze odżywienie tkanek, ich wzmożone napięcie oraz głębszy odcień. Doskonałym sposobem na takie zmodyfikowanie wyglądu ust są masaże, wykonywane np przy użyciu miękkiej szczoteczki do zębów czy frottowego ręcznika. Masaż ust ma na celu delikatne pobudzenie warg, nie zaś ich podrażnienie, stąd usta masować należy z wyczuciem. Dobrze jest masować usta szczoteczką zwilżoną w zimnej wodzie lub po posmarowaniu ust olejkiem.
Inna technika masażu to wykonywanie masażu palcami. Cztery palce jednej dłoni ułożyć należy na górnej wardze ust, w sposób taki, że palec wskazujący i mały są prawie w kącikach ust, a dwa środkowe w linii brzegów nosa. Należy wykonać:
- koliste ruchy 5 razy w jedną i 5 w drugą stronę
- delikatne rozciąganie ust bocznymi palcami (do 10 takich ruchów)
- delikatne ugniatanie ust bocznymi palcami
- podkładanie kciuka od spodu wargi i dociskanie nim delikatnie ust do wszystkich palców, można teraz przesuwać kciuk i resztę palców wzdłuż wargi w obie strony.
Analogicznie masować należy dolną wargę. Masaż taki można wykonywać dwa razy dziennie. Jego regularne stosowanie przyczyni się do delikatnego powiększanie ust.
Uzupełnieniem masażu jest peeling, który także pobudza krążenie krwi i ujędrnia, a dodatkowo złuszcza martwy naskórek i przygotowuje usta na wchłonięcie kosmetyków pielęgnujących. Ponadto aplikacja peelingu sama w sobie stanowi pobudzający masaż. Poza wspomnianymi wcześniej peelingami cukrowymi czy migdałowymi, doskonałe efekty daje stosowanie peelingu z kawy zmielonej. Masowanie ust przy użyciu fusów z kawy doskonale pobudza krążenie, co wiąże się unikatowymi właściwościami kofeiny. Delikatny efekt powiększenia ust zauważalny jest natychmiast po wykonaniu peelingu, a przy jego regularnym stosowaniu utrzymuje się dłużej.
Ćwiczenia ust
Okolica ust to wybitnie umięśniony obszar twarzy. Mięśnie odpowiadają zarówno za mimikę twarzy, jak i funkcję mowy i żucia. Bezpośrednio wpływają na wygląd ust, zatem ich regularny trening poprawia kondycję ust. Najpopularniejszym ćwiczeniem ust jest wyraźne wymawianie samogłosek A, E, O i U, pracując przy tym przesadnie wargami. Inną ciekawą propozycją jest joga ust:
- uśmiechanie się maksymalnie przez 15 sekund, po czym zrobienie dziobka, jak do pocałunku i powrót do punktu wyjścia. Ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy
- maksymalne otwarcie ust i zamknięcie ich, z jednoczesnym skierowaniem prawego kącika wargi do lewego; następnie ponowne otwarcie ust i skierowanie lewego kącika do prawego; ruch powinien być powtórzony 5 razy
- ściśnięcie warg i skierowanie ich w kierunku nosa; utrzymanie takiego grymasu przez 10 sekund i powtórzenie 10 razy
- włożenie zaciśniętych ust pomiędzy zęby i powrót do pozycji wyjściowej na 10 sekund
- głęboki wdech z nabraniem powietrza w policzki, po czym wypuszczanie powoli powietrza
- przytrzymanie ust w pozycji jak do zdmuchiwania świeczki
- zbliżanie zamkniętych i złączonych ust jak najbliżej do nosa
Przyprawy stosowane na usta – efekt powiększania ust
Dość popularną domową metodą powiększania ust jest miejscowe stosowanie przypraw, które znane są ze swoich właściwości rozgrzewających. Cynamon, imbir, kardamon, pieprz, papryka czy chilli to najczęściej stosowane z nich. Ich działanie polega na rozszerzeniu naczyń krwionośnych, co powoduje przekrwienie ust, ich znaczne zaczerwienienie i lekki obrzęk. Metoda ta polega na wcieraniu w usta przypraw delikatnie rozmieszanych w wodzie, przez okres 30 – 60 sekund. Efekt utrzymuje się do kilku godzin po zabiegu. Jego niezaprzeczalną wadą jest duże ryzyko podrażnień, znacznego obrzęku, pieczenia i swędzenia ust oraz ich łuszczenia się. Wspomniane przyprawy działają bowiem dość agresywnie i mogą uszkadzać delikatną okolicę ust. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby o wrażliwej skórze i tendencjach do opryszczki wargowej.
Kosmetyki do zadań specjalnych – powiększające usta
Na rynku kosmetyków dostępne są kosmetyki określane mianem wypełniaczy ust. Są to preparaty aplikowane na usta, które dogłębnie nawilżają i ujędrniają usta, dając zauważalny efekt ich powiększenia. Występują w formie balsamów do ust czy błyszczyków. Składniki aktywne zawarte w takich kosmetykach to:
- kwas hialuronowy
- kolagen
- mocznik
- niacynamid
- kwas mlekowy
- peptydy mimetyczne
- lipopeptydy
- wosk pszczeli
- olejek makadamia
- olej sojowy
Regularne stosowanie takich preparatów zwiększa elastyczność skóry, hamuje procesy starzenia, dogłębnie nawilża i natłuszcza usta, stymuluje procesy regeneracji i syntezę kolagenu, ujędrnia usta i wypełnia czerwień wargową. Wiele kobiet stosujących takie kosmetyki deklaruje zauważalne zwiększenie objętości ust, ale ostateczny efekt jest kwestią mocno indywidualną i zależy od wyjściowej kondycji ust, zastosowanego preparatu i długości stosowania takiej pielęgnacji.
Podciśnieniowe powiększanie ust
Ostatnio pojawiły się pompki do powiększania ust, niezwykle modne na całym świecie. Zasada ich działania polega na przyciśnięciu pompki do ust i zassania ich do środka pompki. Po ok. 2 minutach powoduje to ich powiększenie na 2 – 3 godziny. Brzmi idealnie, prawda? Jednak ta bezbolesna i pozornie bezpieczna metoda ma swoje drugie oblicze – pękanie naczynek krwionośnych w ustach i powstawanie krwiaków oraz zasinień, zbyt przerysowany efekt powiększenia ust, asymetrię i znaczny obrzęk, uszkodzenie nerwów i zaburzenia czucia. Ponadto częste stosowanie pompek próżniowych sprzyja powstawaniu drobnych zmarszczek w okolicy ust.
Jak widać, propozycji naturalnego powiększania ust jest wiele. Pozostaje jedynie zasadne pytanie o ich skuteczność. W każdej z zaproponowanych metod efekt końcowy jest bardzo indywidualną kwestią. Najczęściej jest on jednak mało spektakularny i bardzo ograniczony czasowo. Decydując się na naturalne powiększanie ust, należy mieć na uwadze, że efekt końcowy nigdy nie dorówna profesjonalnemu powiększaniu ust w gabinecie medycyny estetycznej. Szukając kompromisu między efektem, zaangażowaniem wymaganym przy danej metodzie i ewentualnymi działaniami ubocznymi, najbardziej zasadne wydają się być techniki masażu i ćwiczenia, a także stosowanie odpowiednich kosmetyków. Ponadto niezawodny okazuj się być makijaż, który w bardzo krótkim czasie może dowolnie zmienić kształt i wielkość ust.
Metody polegające na podrażnieniu ust ostrymi przyprawami czy pompki próżniowe przeczą zasadzie: naturalne równa się bezpieczne. Mogą powodować znaczne uszkodzenie okolic ust, ich pierzchniecie i przesuszenie, a to nigdy nie wygląda dobrze. Efekty uboczne stosowania tych metod mogą całkowicie przysłonić umiarkowany efekt powiększenia ust. Nie należy zatem bezkrytycznie wypróbowywać na sobie każdej metody, a wybrać tę optymalną dla siebie. Decydując się na techniki bardziej ryzykowne, warto wdrażać je stopniowo, by pierwsza próba nie zakończyła się pogorszeniem kondycji ust, co na długo uniemożliwi jakiekolwiek zabiegi powiększające.