Powiększanie ust - zabieg

Chirurgiczne Operacyjne powiększanie ust

Modyfikowanie kształtu i wielkości ust to bardzo często wykonywany zabieg medycyny estetycznej. Korekta okolic ust sprawia, iż twarz zyskuje na wyrazistości i wygląda młodziej. Zabieg ten wykonywany jest zarówno przez osoby młode, pragnące powiększyć usta i dodać im kolorytu, jak i przez osoby starsze, których problemem są wiotkie, pozbawione objętości usta i zmarszczki wokół ust. Spośród wielu metod powiększania ust, jedna wyróżnia się trwałym, nieodwracalnym efektem – to chirurgiczne, operacyjne powiększanie ust.

Chirurgiczne, operacyjne powiększanie ust – definitywna metoda modyfikacji wielkości i kształtu ust

Chirurgiczne powiększanie ust to zabieg inwazyjny, związany z wykonaniem nacięcia skóry, wycięcia jej określonego fragmentu, a następnie zszyciu powłok skórnych i założenia szwów. Mimo to zabieg jest stosunkowo szybki, a czas rekonwalescencji nie trwa bardzo długo. Powstała po zabiegu blizna jest dyskretna, zaś jej lokalizacja zależy od techniki operacyjnego powiększania ust. Trzy podstawowe techniki zabiegowe to:

 1. Gullwing Lip Lift, czyli nacięcie wykonywane na granicy czerwieni wargowej, odwzorowujące kształt linii ust
 2. Bullhorn Lip Lift, czyli nacięcie skóry pod nosem, przyjmujące kształt „rogów byka”
 3. Corner Lip Lift, czyli wycięcie skóry z okolic zewnętrznych kącików ust

Jak widać zabieg chirurgicznego powiększania ust daje duże możliwości w zakresie powiększania objętości ust oraz znacznej modyfikacji ich kształtu.

Przygotowanie do operacji plastycznej ust

Z racji swej inwazyjności, zabieg operacyjnego powiększania ust wymaga przygotowania ze strony pacjentki. Pierwszym etapem jest precyzyjne określenie oczekiwań wobec zabiegu i sprecyzowanie finalnego efektu. Ma to kluczowe znaczenia dla zadowolenia pacjentki z zabiegu – efekt jest trwały i trudno o jakiekolwiek pozabiegowe modyfikacje wyglądu ust. Kolejnym etapem jest wnikliwy wywiad lekarski w celu oceny stanu zdrowia i wykluczenia obecności jakichkolwiek przeciwwskazań do zabiegu.

Pacjentka powinna wykonać szereg badań laboratoryjnych, wymaganych przy każdym zabiegu przeprowadzanym w znieczuleniu miejscowym i polegającym na przerwaniu ciągłości tkanek. Wymagane badania to:

 • morfologii i OB w celu oceny zagrożenia anemią oraz obecności ewentualnych stanów zapalnych
 • parametrów oceniających krzepnięcie krwi: APTT i INR, co ma kluczowe znaczenie przy każdym zabiegu związanym z przerwaniem ciągłości tkanek
 • grupy krwi
 • poziomu glukozy we krwi
 • poziomu elektrolitów (sodu i potasu)
 • poziomu mocznika i kreatyniny w celu oceny funkcji nerek
 • anty – HbS, anty – HIV i anty – HCV
 • EKG z opisem
 • RTG klatki piersiowej

W ramach profilaktyki warto przed zabiegiem zaszczepić się w kierunku WZW A i WZW B.

Pacjentka na cztery tygodnie przed zabiegiem powinna zrezygnować z palenia tytoniu – ma to na celu poprawę dotlenienia tkanek i gojenia ust po zabiegu. Na dwa tygodnie przed zabiegiem należy odstawić leki modulujące krzepnięcie krwi, oczywiście po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Wśród tych leków warto wymienić stosowaną powszechnie jako lek przeciwbólowy aspirynę czy polopirynę. Warto wdrożyć profilaktykę przeciwopryszczkową, gdyż zabieg w okolicy ust może prowadzić do aktywacji wirusa opryszczki. W tym celu przez 5 dni przed zabiegiem zażywa się lek Heviran w dawce 400 mg dziennie. Dobrze jest zadbać o kondycję ust, nawilżając je pomadką ochronną z witaminą E oraz stosując homeopatyczne kapsułki z arniką.

A jakie są wspomniane wcześniej przeciwwskazania do wykonania chirurgicznego powiększania ust? Zabiegu nie wykonuje się w przypadku następujących sytuacji zdrowotnych:

 • ciąża i laktacja
 • opryszczka czerwieni wargowej
 • infekcje ust oraz ogólnoustrojowe
 • nieuregulowane ciśnienie tętnicze
 • problemy z gojeniem tkanki łącznej
 • cukrzyca
 • zaburzenia krzepliwości krwi
 • owrzodzenia jamy ustnej
 • ropne zapalenie zatok
 • gorączka

Ważne jest ustalenie terminu zabiegu po menstruacji, gdyż stanowi ona czasowe przeciwwskazanie. Towarzysząca miesiączce obniżona krzepliwość krwi nie jest wskazana podczas zabiegu chirurgicznego.

Chirurgiczne, operacyjne powiększanie ust krok po kroku

Zabieg chirurgicznego powiększania ust rozpoczyna się schłodzeniem miejsca zabiegu lodem oraz zaaplikowaniem znieczulenia miejscowego. Po potwierdzeniu wcześniejszych ustaleń dotyczących pożądanego efektu zabiegu, lekarz nakreśla przebieg cięcia. Zabieg może być wykonany w następujących technikach:

1. Gullwing Lip Lift:

 • polega na nacięciu warg tam, gdzie czerwień wargowa zbiega się z cielistą częścią nad górną wargą
 • cielisty pas skóry jest usuwany, a warga podciągana i podszyta do góry; wielkość usuniętego paska skóry uzależniona jest od oczekiwanego efektu
 • bardzo ważne jest zachowanie anatomicznej linii łuku Kupidyna
 • efektem jest podniesienie i wypełnienie wargi, będące rezultatem odkrycia, oddzielenia, przesunięcia i zszycia wierzchniej warstwy tkanki okolicznej ust
 • zabieg można wykonać także na wardze dolnej
 • zabieg trwa ok. 40 minut i wymaga założenia szwów

2. Bullhorn Lip Lift, czyli zabieg Hinderera:

 • polega na nacięciu skóry w okolicy rowków podnoskowych
 • zabieg przeznaczony jest da osób pragnących zmniejszyć odległość ust w stosunku do nosa, podnieść górną wargę lub wyeksponować więcej czerwieni wargowej
 • szczególnej staranności wymaga zachowanie łuku Kupidyna, możliwe są niewielkie modyfikacje jego kształtu
 • wycięcie paska skóry o określonym wymiarze i zszycie skóry z jednoczesnym podciągnięciem skóry nad ustami i samych ust daje efekt liftingu ust, ich powiększenia i pełności
 • zabieg trwa ok. 40 minut i wymaga założenia szwów

3. Corner Lip lift:

 • polega na wycięciu skóry wyłącznie z okolicy zewnętrznych kącików warg oraz podciągnięciu ich do góry; daje efekt korekty opadających kącików, przez co usta zyskują odpowiednie proporcje i kształt, a twarz nabiera pogodnego wyglądu.

Po wykonaniu zabiegu usta ponownie chłodzone są lodem, a pacjentka powinna zostać dokładnie poinstruowana w kwestii pielęgnacji obszaru zabiegowego. Koszt zabiegu obejmującego jedną wargę to 3500 – 3700 zł, zaś dwie wargi – 5000 zł.

Pozabiegowa pielęgnacja ust

Bezpośrednio po zabiegu usta wymagają wzmożonej pielęgnacji. Nadal powinna być stosowana profilaktyka przeciwko infekcji opryszczkowej (przez kolejne 5 dni). Należy także zażywać antybiotyki przepisane przez lekarza. Okolica ust nie powinna być dotykana przez pierwszą dobę po zabiegu, co ma na celu zapobieganie zakażeniu. Przez dwa pierwsze dni należy zrezygnować z nadmiernej mimiki ust, całowania, spożywania gorących potraw i palenia papierosów. Pić należy jedynie przez słomkę.

Zdjęcie szwów następuje zazwyczaj po pięciu dniach. Przez dwa – trzy tygodnie po zabiegu należy unikać opalania, solarium, sauny i basenu.

Efekty chirurgicznego, operacyjnego powiększania ust

Do kilku dni po zabiegu usta są obrzęknięte, zaczerwienione, możliwe jest wystąpienie zasinień. Ból i przejściowe zaburzenie czucia powinny ustąpić po kilku – kilkunastu dniach.

Jakich ostatecznych zmian w wyglądzie ust należy spodziewać się po zabiegu plastyki ust? Oczywiście zależy to od preferencji pacjentki i ustaleń z lekarzem medycyny estetycznej. Ogólnym efektem zawsze jest ujędrnienie ust, nadanie im pełności, zwiększenie objętości czerwieni wargowej. Dzięki plastyce ust możliwa jest także korekta nadmiernego oddalenia górnej wargi od nosa.

Możliwe powikłania po zabiegu chirurgicznego, operacyjnego powiększania ust

Jak każdy zabieg przebiegający z przerwaniem ciągłości tkanek, zabieg plastyki ust niesie ze sobą ryzyko infekcji. Ryzyko to jest wypadkową zachowania aseptyki podczas samego zabiegu, jak i właściwej pielęgnacji ust przez pacjentkę w domu. W gabinetach medycyny estetycznej zasady aseptyki są bezwzględnie przestrzegane, stąd staranne wypełnianie zaleceń pozabiegowych przez pacjentkę minimalizuje ryzyko zakażenia. Sporadycznie zdarza się powikłanie zabiegu naczyniakami czy powstaniem tkanki bliznowatej.

Zalety i wady chirurgicznego, operacyjnego powiększania ust

Największą zaletą chirurgicznego powiększania ust jest trwałość zabiegu i znaczne możliwości modyfikowania kształtu i wielkości ust oraz ich położenia względem nosa. Tylko zabieg chirurgicznego powiększania ust umożliwia uniesienie kącików ust czy skrócenia dystansu miedzy nosem a krawędzią czerwieni wargowej górnej wargi. Starannie przeprowadzona linia cięcia powoduje powstanie blizny o znikomej widoczności, która bez trudu może być zamaskowana korektorem, pudrem czy konturówką do ust.

Za wadę zabiegu może być uznana jego inwazyjność, jednak niewielki obszar cięcia i sprawne gojenie rany sprawiają, iż zabieg nie musi być odczuwany jako uciążliwy. Oczywiście wymaga pozostania w domu na czas gojenia rany, co uniemożliwia natychmiastowy powrót do codziennej aktywności.

Fakty i mity na temat chirurgicznego, operacyjnego powiększenia ust

 • Efekt zabiegu będzie niezadowalający z racji powstania blizn pozabiegowych – MIT.
  Cięcie wykonywane podczas chirurgicznego powiększania ust jest niewielkie i płytkie, stąd blizna jest ledwie zauważalna. Niekiedy nie jest w ogóle widoczna. Jej lokalizacja tuż po otworami nosowymi czy wzdłuż czerwieni wargowej umożliwia bezproblemowe zamaskowanie jej codziennym makijażem.
 • Po zabiegu naruszeniu może ulec fizjologiczna krzywizna łuku Kupidyna – MIT.
  Doświadczony chirurg plastyczny przeprowadza zabieg plastyki ust w taki sposób, aby nie naruszyć integracji łuku Kupidyna, który nadaje ustom ponętne wygląd. Oczywiście na życzenie pacjentki istnieje możliwość nieznacznej ingerencji w przebieg łuku Kupidyna, polegający na jego dyskretnym spłaszczeniu.
 • Po chirurgicznym powiększeniu ust wargi będą miały nienaturalny wygląd – MIT.
  Plastyka ust polega na wycięciu fragmentu skóry nad wargą, a następnie podciągnięciu wargi do góry. Daje to bardzo naturalny efekt, manifestujący się pełnością ust i ich powiększaniem. Można to bardzo łatwo zwizualizować podciągając lekko wargę do góry – zauważalne jest ujędrnienie i powiększenie obszaru czerwieni wargowej.