Powiększanie ust przeszczepem skóry

Zabieg powiększania ust to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Nie bez powodu – już niewielka korekta w tej okolicy twarzy może radykalnie zmienić wyraz twarzy, oczywiście na korzyść. Pełne, czerwone i symetryczne usta są wszak jednym z najważniejszych atrybutów kobiecości. Technik powiększania ust jest wiele, jednak najczęściej oferują one rozwiązanie o ograniczonym zasięgu czasowym. Powiększenie ust kwasem hialuronowym czy własną tkanką tłuszczową, a także makijaż permanentny to zabiegi, których efekt utrzymuje się maksymalnie przez dwa lata. Jest jednak metoda trwała, która raz na zawsze zapewni piękny wygląd ust. Mowa o chirurgicznym powiększaniu ust, z czego najczęściej wykonywane jest powiększanie ust przeszczepem skóry.

Plastyka ust

Operacyjne powiększanie ust polega na wykonaniu w obrębie ust zabiegu chirurgicznego, co wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry i modyfikacją kształtu i wielkości ust. Wykorzystywane są następujące zabiegi:

 • przeszczep tkanki skórnej, czyli korium
 • Gull -Wing Lip Lift, czyli nacięcie wykonywane na granicy czerwieni wargowej
 • Bullhorn Lip Lift, czyli nacięcie skóry pod nosem
 • Corner Lip Lift, czyli wycięcie skóry z okolic zewnętrznych kącików ust

Zabieg jest stosunkowo szybki, wykonywany w znieczuleniu, a krótki czas rekonwalescencji prowadzi do doskonałego, trwałego efektu pełnych i kształtnych ust.

Przygotowanie do zabiegu powiększania ust przeszczepem skóry

Tak jak każdy zabieg chirurgiczny, także chirurgiczne powiększanie ust wymaga przeprowadzenia dokładnej konsultacji lekarskiej. Przeprowadzany jest wnikliwy wywiad lekarski, w celu precyzyjnej oceny stanu zdrowia i potwierdzenia braku jakichkolwiek przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego powiększenia ust. Bardzo istotnym elementem konsultacji lekarskiej jest także jak najdokładniejsze określenie upodobań pacjentki i jej oczekiwań wobec końcowego efektu zabiegu. Od stopnia modyfikacji kształtu i wielkości ust zależeć będzie bowiem ilość pobranej lub wyciętej w okolicy ust tkanki skórnej.

Niezbędne jest wykonanie szeregu badań:

 • morfologii i OB w celu oceny zagrożenia anemią oraz obecności ewentualnych stanów zapalnych
 • parametrów oceniających krzepnięcie krwi: APTT i INR, co ma kluczowe znaczenie przy każdym zabiegu związanym z przerwaniem ciągłości tkanek
 • grupy krwi
 • poziomu glukozy we krwi
 • poziomu elektrolitów (sodu i potasu)
 • poziomu mocznika i kreatyniny w celu oceny funkcji nerek
 • anty – HbS, anty – HIV i anty – HCV
 • EKG z opisem
 • RTG klatki piersiowej

Badania te powinny być wykonane nie wcześniej niż na trzy dni przed planowanym zabiegiem. Termin ustalany jest zaraz po menstruacji, gdyż bezpośrednio przed nią i w jej trakcie organizm cechuje obniżona krzepliwość krwi. Na cztery tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać palenia papierosów, gdyż powoduje to zaburzenia krążenia krwi i dotlenienia tkanek, a to negatywnie może wpłynąć na procesy gojenia. Ponadto na dwa tygodnie przed zabiegiem należy odstawić leki modulujące krzepnięcie krwi, oczywiście po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Warto mieć na uwadze, że stosowany powszechnie jako lek przeciwbólowy kwas acetylosalicylowy także rozrzedza krew.

Przeciwwskazania do zabiegu powiększania ust przeszczepem skóry

Zabieg chirurgicznego powiększania ust nie powinien być przeprowadzany w następujących sytuacjach:

 • ciąża i laktacja
 • opryszczka czerwieni wargowej
 • infekcje
 • nieuregulowane ciśnienie tętnicze
 • problemy z gojeniem tkanki łącznej
 • cukrzyca
 • zaburzenia krzepliwości krwi
 • owrzodzenia jamy ustnej
 • ropne zapalenie zatok

Przebieg zabiegu powiększania ust przeszczepem skóry

Zabieg chirurgicznego powiększania ust rozpoczyna się od potwierdzenia ustaleń dotyczących pożądanej wielkości i kształtu ust, a tym samym – rozległości zabiegu. Zabieg może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym; gdy pacjentka zdecyduje się na tą drugą ewentualność, musi pojawić się na zabieg na czczo. Przebieg zabiegu uwarunkowany jest techniką powiększania ust.

1. Powiększanie ust przeszczepem skóry:

 • nazwa metody – Korium – związana jest z pojęciem stosowanym na określenie części skóry właściwej, która pobierana jest w celu przeszczepienia
 • skóra pobierana jest z mało widocznych miejsc (podbrzusza, kości ogonowej, w miejscu lokalizacji starych blizn)
 • cienki pasek skóry jest przeciągany przez małe nacięcia w kącikach ust; pobrana skóra musi być umiejscowiona dokładnie tak, by kończyła się na granicy wargowej; jest to najtrudniejsza cześć zabiegu, od przebiegu której zależy efekt końcowy
 • zabieg trwa około półtorej godziny i nie wymaga hospitalizacji po zabiegu

2. Bullhorn Lip Lift, czyli zabieg Hinderera:

 • polega na nacięciu skóry w okolicy rowków podnoskowych
 • zabieg przeznaczony jest da osób pragnących zmniejszyć odległość ust w stosunku do nosa, podnieść górną wargę lub wyeksponować więcej czerwieni wargowej
 • szczególnej staranności wymaga zachowanie łuku Kupidyna; na życzenie pacjentki możliwe są niewielkie modyfikacje jego kształtu
 • wycięcie paska skóry o określonym wymiarze i zszycie skóry z jednoczesnym podciągnięciem skóry nad ustami i samych ust daje efekt liftingu ust, ich powiększenia i pełności
 • zabieg trwa ok. 40 minut i wymaga założenia szwów

3. Gull – wing Lip Lift:

 • polega na nacięciu warg tam, gdzie czerwień wargowa zbiega się z cielistą częścią nad górną wargą
 • cielisty pas skóry jest usuwany, a warga podciągana i podszyta do góry; wielkość usuniętego paska skóry uzależniona jest od oczekiwanego efektu
 • bardzo ważne jest zachowanie anatomicznej linii łuku Kupidyna
 • efektem jest podniesienie i wypełnienie wargi, będące rezultatem odkrycia, oddzielenia, przesunięcia i zszycia wierzchniej warstwy tkanki okolicznej ust
 • zabieg można wykonać także na wardze dolnej
 • zabieg trwa ok. 40 minut i wymaga założenia szwów

4. Corner Lip Lift:

 • polega na wycięciu skóry wyłącznie z okolicy zewnętrznych kącików warg oraz podciągnięciu ich do góry; daje efekt korekty opadających kącików, przez co usta zyskują odpowiednie proporcje i kształt, a twarz nabiera pogodnego wyglądu.

Postępowanie pozabiegowe i efekty zabiegu

W przypadku powiększania ust przeszczepem skóry, proces gojenia z racji małej inwazyjności zabiegu przebiega bardzo sprawnie. Niewielki obrzęk i zaczerwienienie utrzymują się ok. 4 dni, a ostateczny efekt jest zauważalny po 2 -3 tygodniach.

Zabieg modelowania i powiększania ust metodą Bullhorn oraz Gull – wing wymaga założenia szwów, które zdejmowane są po pięciu dniach. Odczuwalny może być obrzęk, nieznaczny ból, zasinienie oraz przejściowe zaburzenia czucia, zanikające po kilku – kilkunastu dniach. Ostateczny efekt jest zauważalny po 2 -3 tygodniach. Po zabiegu może powstać niewielka, cieniutka blizna, która z łatwością można zatuszować konturówką do ust.

Przez dobę po zabiegu nie należy dotykać ust, zachowując aseptykę miejsca zabiegu. Można pić jedynie przez słomkę, nie całować się i nie palić papierosów. Do dwóch dni po zabiegu należy unikać nadmiernej mimiki okolic ust. Przez dwa – trzy tygodnie po zabiegu warto zrezygnować z ekspozycji na słońce.

Efektem chirurgicznego powiększania ust są kształtne, pełne wargi z wyeksponowanym obszarem czerwieni wargowej. Ujędrnieniu podlegają zarówno usta, jak i ich okolice. Co najważniejsze – zabieg daje trwały efekt, nie wymagający powtarzania.

Możliwe powikłania po zabiegu powiększania ust przeszczepem skóry

Zabieg chirurgicznego powiększania ust jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym. Przeszczepienie własnej skóry pacjenta nie niesie ze sobą nawet minimalnego ryzyka uczulenia czy odrzucenia przeszczepionego materiału. Rzadkimi powikłaniami są stany zapalne i infekcje, a sporadycznie zdarza się powikłanie zabiegu naczyniakami czy tkanki bliznowatej.

Cena zabiegu powiększania ust przeszczepem skóry

Powiększenie ust przeszczepem skóry oraz inne zabiegi chirurgicznego powiększania ust kosztują ok. 3500 – 3700 na jedną wargę. Przy wykonaniu zabiegu Gull – wing lub Korium na obu wargach, koszt wyniesie ok. 5000 zł.

Zalety i wady powiększania ust przeszczepem skóry

Niewątpliwą zaletą wszystkich metod chirurgicznego powiększania ust jest efekt utrzymujący się przez całe życie. Jednorazowość zabiegu wyróżnia tą metodę powiększania ust względem pozostałych sposobów. Stanowi to o przewadze plastyki ust nad powiększaniem przy użyciu kwasu hialuronowego, własnego tłuszczu czy makijażu permanentnego. Natomiast wyższość zabiegu chirurgicznego powiększania ust wymienionymi metodami nad powiększaniem z użyciem implantów polega na całkowitym bezpieczeństwie; implant rzadko, ale jednak – może powodować reakcję immunologiczną organizmu. Precyzyjna linia cięcia i blizna o znikomej widoczności to gwarancja nienagannego efektu, który można dostosować indywidualnie do preferencji pacjentki. Możliwość korekty opadających kącików ust czy zbyt nisko względem nosa osadzonej wargi, to dodatkowe atuty zabiegu chirurgicznego powiększania ust.

Niektórzy traktują fakt pozostawienia po zabiegu blizny jako wadę, jednak blizna jest mało widoczna i bez trudu można ją skorygować konturówką do ust czy odrobiną korektora lub pudru.

Fakty i mity na temat zabiegu

 1. Po zabiegu usta długo się goją – MIT.
  Usta do bardzo dobrze ukrwiony obszar ciała, stąd proces gojenia zachodzi bardzo sprawnie i trwa kilka dni. Przy zastosowaniu się do zaleceń lekarza i dbałości o okolice pooperacyjne, nic nie powinno zakłócić procesu gojenia ust.
 2. Możliwe jest odrzucenie przeszczepu skóry – MIT.
  Przeszczep własnej tkanki pacjenta (tzw. przeszczep autologiczny) to najbezpieczniejsza metoda transplantacji. Gwarantuje brak jakiejkolwiek reakcji o podłożu immunologicznym. Ponadto bardzo sprawny proces integracji przeszczepu z otaczającymi tkankami warunkuje szybkie wrośnięcie przeszczepu i brak możliwości jego przemieszczenia.
 3. Operacyjne powiększanie ust daje bardzo naturalny efekt – FAKT.
  Operowanie wyłącznie wzdłuż anatomicznych krzywizn twarzy i możliwość precyzyjnego kontrolowania zasięgu zabiegu gwarantuje bardzo naturalny efekt.