Zabieg na usta

Powiększanie ust przeszczepem tłuszczu

Powiększanie ust to jedna z najczęściej wykonywanych procedur medycyny estetycznej. Nie bez powodu – już niewielka, mało inwazyjna ingerencja w okolice ust radykalnie zmienia wygląd całej twarzy, dając efekt odmłodzenia i zmiany wizerunku na korzyść. Spośród kilku metod powiększania ust każda kobieta może wybrać tę najbardziej dla siebie optymalną, stanowiącą połączenie odpowiedniego efektu końcowego, uwarunkowań zdrowotnych oraz inwazyjności procedury.

Powiększanie ust przeszczepem tłuszczu to świetna alternatywa dla metod inwazyjnych, takich jak powiększanie ust implantem, przeszczepem skóry czy plastyką ust. To także procedura bezpieczniejsza niż powiększanie ust wypełniaczami, takimi jak kolagen czy kwas hialuronowy, które mimo, iż uchodzą na bezpieczne, mogą w niewielkim odsetku przypadków generować reakcje uczuleniowe organizmu. W przypadku przeszczepu własnej tkanki tłuszczowej, ryzyko odrzucenia czy uczulenia absolutnie nie występuje. Autologiczny przeszczep własnej tkanki jest bowiem w 100% bezpieczną i skuteczną metodą wypełniania tkanek.

Powiększanie ust przeszczepem tłuszczu – wskazania

Wypełnienie czerwieni wargowej tkanką tłuszczową zalecane jest w przypadku:

  • korekcji cienkich, wąskich ust
  • utraty jędrności i objętości ust
  • korekcja asymetrii ust
  • chęć korekty kształtu lub wielkości ust
  • chęć odmłodzenia okolicy ust

Wyjątkowość zabiegu powiększania ust tkanką tłuszczową

Lipotransfer ust to najbezpieczniejsza metoda modelowania ust oraz redukcji oznak starzenia. Efektem zabiegu, poza odbudową objętości i wypełnienia ust, jest regeneracja otaczających tkanek. Daje to efekt wygładzenia, ujędrnienia i rewitalizacji ust, zagęszczenia naczyń krwionośnych i lepszego ukrwienia ust, a tym samym – bardziej intensywnej barwy czerwieni wargowej. Jakim procesom fizjologicznym przeszczep tłuszczu w okolice ust zawdzięcza tak szerokie spektrum działania? Do niedawna przeszczepiano pobrany i odwirowany materiał. Obecnie jednak dostępna jest technologia selektywnej filtracji pobranego materiału – FPU (Fat Processing Unit). Polega ona na separacji komórek tłuszczowych z zastosowaniem technologii filtracyjnej ADIVIVE, co umożliwia uzyskanie frakcji młodych, żywotnych komórek tłuszczowych, bez komórek starych czy uszkodzonych. Powoduje to znacznie mniejsze wchłanianie przeszczepionego materiału. Ponadto obecność w przeszczepianym materiale komórek macierzystych oznacza dogłębną regenerację i odmłodzenie ust i ich okolic. Ostatecznym efektem zabiegu powiększania ust tłuszczem jest zatem – oprócz wypełnienia miejsca docelowego – efekt rewitalizujący i odmładzający.

Tradycyjne transfery tłuszczu powodują wchłonięcie nawet 70% przeszczepionego tłuszczu, który tak naprawdę zawiera komórki tłuszczowe prawidłowe i uszkodzone, wolne lipidy, fragmenty tkanek i komórki krwi. Z kolei zabieg z zastosowaniem selektywnej filtracji materiału przeszczepianego, pozwalający uzyskać jedynie prawidłowe komórki tłuszczowe i komórki macierzyste, wiąże się z wchłonięciem po przeszczepie jedynie 20% materiału.

Przeciwwskazania do zabiegu powiększania ust przeszczepem tłuszczu

Zabieg przeszczepiania tłuszczu w okolice ust nie jest wskazany w następujących sytuacjach:

  • infekcje skóry
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • stosowanie leków modyfikujących krzepliwość krwi
  • stany zapalne
  • gorączka
  • niska masa ciała i znikome depozyty tkanki tłuszczowej
  • choroby autoimmunologiczne
  • ciąża i laktacja
  • miesiączka
  • cukrzyca
  • nadciśnienie
  • niewydolność nerek
  • niewydolność wątroby

Przygotowanie do zabiegu powiększania ust własnym tłuszczem

Przed zabiegiem przeszczepiania tłuszczu należy zaprzestać palenia papierosów, najlepiej na dwa tygodnie przed zabiegiem. Ma to na celu ograniczenie niekorzystnego wpływu tytoniu na krążenie krwi, dotlenienie tkanek i procesy ich gojenia. Należy także odstawić leki modyfikujące krzepnięcie krwi, oczywiście po konsultacji z lekarzem. Konieczne jest wykonanie badań, nie później niż na trzy dni przed zabiegiem:

  • morfologia i OB w celu oszacowania zagrożenia anemią i infekcją
  • CRP w celu zdiagnozowania aktualnie toczącego się procesu zapalnego
  • grupy krwi
  • czynników krzepnięcia krwi: APTT i INR
  • próby wątrobowe (AspAt i AlAt) w celu oceny funkcji wątroby
  • poziom glukozy we krwi
  • jonogram (poziom sodu i potasu)
  • HbS Ag, antyHCV i antyHIV w celu oszacowania obecności potencjalnych czynników zakaźnych (badania te wymagane są przed każdą procedurą przerwania ciągłości skóry)
  • EKG (po 45 r. ż.)

Powiększanie ust przeszczepem tłuszczu krok po kroku

Punktem wyjścia do każdego zabiegu powiększania ust jest precyzyjne określenie oczekiwań pacjentki wobec zabiegu i efektu końcowego. Potem następuje procedura pobrania tkanki tłuszczowej do przeszczepu. Najczęściej materiał pobierany jest z okolic brzucha, kolca biodrowego, ud lub kolana. Pobranie tłuszczu polega na wykonaniu na skórze niewielkiego nacięcia, szerokości 2 – 3 mm, a następnie pobraniu materiału specjalną kaniulą. Innowacyjne techniki pobierania tłuszczu do przeszczepu zapobiegają obwiśnięciu skóry w miejscu pobrania. Jednorazowo pobierane jest 20 – 30 ml krwi, gdy potrzebny jest tłuszcz jedynie do wypełnienia ust. Gdy zabieg ma być rozszerzony o rewitalizację i odmłodzenie skóry z wykorzystaniem komórek macierzystych, potrzebne jest 40 – 50 ml.

Kolejnym etapem jest odwirowanie i spreparowanie materiału do przeszczepu. Po otrzymaniu ostatecznego materiału do przeszczepienia, następuje wypełnienie nim określonych obszarów ust, używając do tego celu igły lub kaniuli. Powiększenie ust wymaga znacznej liczby nakłuć – podanie kilku cm3 tłuszczu to kilkanaście nakłuć.

Zarówno miejsce pobranie tłuszczu do przeszczepu, jak i miejsce jego iniekcji, poddawane jest znieczuleniu miejscowemu. Cała procedura przeprowadzana jest z zachowaniem pełnej aseptyki. Zabieg trwa 30 – 60 minut i kosztuje 3000 – 4000 zł.

Postępowanie pozabiegowe

Miejsce pobrania tkanki tłuszczowej przez około tydzień po zabiegu należy masować i zabezpieczać opatrunkiem lub specjalną bielizną uciskową. Usta powinny być chłodzone okładami z lodu, by zminimalizować opuchliznę. W pierwszej dobie po zabiegu należy unikać picia i jedzenia gorących potraw oraz pocałunków. Pić należy jedynie przez słomkę. Aby zapobiec wysuszeniu ust, warto stosować pomadkę z witaminą E, ponadto doskonałym środkiem na ograniczenie obrzęku i zasinienia jest przyjmowanie homeopatycznych preparatów z arniką.

Przez tydzień po zabiegu należy unikać opalania, sauny, solarium, pływania w basenie oraz intensywnego wysiłku fizycznego.

Efekty zabiegu powiększania ust tkanką tłuszczową

Po zabiegu pojawia się obrzęk, zasinienie, zaczerwienienie i tkliwość ust. Takie skutki uboczne mogą towarzyszyć do dwóch tygodni po zabiegu. W miejscu podania tłuszczu dokonuje się hiperkorekcja – oznacza to, że chirurg podaje więcej materiału niż konieczne jest do uzyskania pożądanego efektu. Tuż po zabiegu miejsce korygowane wygląda na zbyt duże. Robi się tak ponieważ duża część materiału wchłonie się w ciągu pierwszych 7-14 dni. Po tym czasie można spodziewać się pożądanego, choć jeszcze nie ostatecznego wyniku.

Zabieg można powtarzać do momentu uzyskania pożądanego efektu, należy jednak mieć na uwadze, ze wymagany odstęp czasowy między kolejnymi zabiegami to minimum 2 miesiące, tyle bowiem trwa ustabilizowanie efektów. Ilość tłuszczu, który zostanie bezpowrotnie wchłonięty zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Poza natychmiast dostrzegalnym efektem wypełnienia ust, po około 3 miesiącach od zabiegu zauważyć można odmłodzenie, wygładzenie i ujędrnienie ust. Taki efekt utrzymuje się przez wiele lat. A efekt wypełnienia ust? Jego trwałość szacowana jest na kilkanaście miesięcy, tyle bowiem trwa absorpcja tkanki tłuszczowej. Po tym czasie można powtórzyć zabieg, a jego 2 – 3 – krotne wykonanie utrwala efekty nawet do kilku lat.

Możliwe powikłania po zabiegu

Zabieg powiększania ust przeszczepem tłuszczu jest zabiegiem bezpiecznym, przejściowe opuchniecie i zaczerwienienie mijają po kilku – kilkunastu dniach. Bardzo rzadko zdarza się objecie okolicy zabiegu stanem zapalnym czy infekcją.

Zalety i wady powiększania ust przeszczepem tłuszczu

Tym, co wyróżnia powiększanie ust własnym tłuszczem na tle innych metod powiększania ust, jest mała inwazyjność i znaczne bezpieczeństwo zabiegu. Autologiczny przeszczep własnej tkanki tłuszczowej to całkowita biokompatybilność przeszczepianego materiału, stąd zerowe ryzyko odrzucenia materiału czy uczulenia. Po zabiegu nie pozostają blizny, gdyż pobranie i przeszczepienie tłuszczu wymaga jedynie nieznacznego naruszenia ciągłości skóry. Zachowanie sterylności na każdym etapie procedury przeszczepienia tłuszczu minimalizuje ryzyko zakażenia.

Uzyskany efekt jest bardzo naturalny, a możliwość jego powtórzenia w celu zmodyfikowania efektu końcowego daje gwarancję spełnienia oczekiwań pacjentki oraz stopniowego modyfikowania kształtu i objętości ust. Dodatkowa korzyść w postaci rewitalizacji i odmłodzenia okolic ust czyni zabieg kompleksowym i bardzo korzystnie modyfikującym wygląd ust, a tym samym całej twarzy. Krótki czas zabiegu i rekonwalescencji to dodatkowe atuty.

Za jedyną wadę zabiegu może być uznana czasowość efektu – tkanka tłuszczowa jako materiał biologiczny ulega absorpcji przez organizm, podlega też redukcji np. podczas odchudzania. Jednak wiele pacjentek zadowala kilkunastomiesięczny efekt, ponadto jego powtórzenie wydłuża czas utrzymywania się efektu.

Fakty i mity na temat powiększania ust przeszczepem tłuszczu

  1. Wymagana jest duża ilość tłuszczu do pobrania, a po tej procedurze pozostają blizny – MIT.

    Ilość wymaganego do przeszczepienia materiału to kilkadziesiąt mililitrów, zabieg ma mały zasięg. Nie pozostawia blizn, a skóra w miejscu pobrania doskonale się wchłania i dostosowuje do nieznacznie zredukowanej objętości tkanki tłuszczowej.

  2. Po zabiegu usta będą nienaturalnie powiększone – PRAWDA i MIT.

    Bezpośrednio po zabiegu usta sprawiają wrażenie nienaturalnie dużych, co związane jest ze specyfiką tłuszczu jako wypełniacza. Podlega on częściowemu wchłonięciu w ciągu kilku pierwszych dni po zabiegu, stąd podaje się go trochę więcej niż wymaga efekt końcowy. Efekt powiększonych ponad miarę ust pogłębia pozabiegowa opuchlizna. Jest to jednak stan przejściowy i po kilku dniach usta przyjmują właściwy kształt i objętość.