Usta to najbardziej wyrazisty element twarzy, nadający jej zmysłowości. Nie każda kobieta zostaje obdarzona przez naturę pięknymi, pełnymi i czerwonymi ustami, niemal każda może jednak podkreślić ich urodę. Jednym z ciekawszych sposobów modyfikowania kształtu i odcienia ust jest powiększanie ust tatuażem. Daje pacjentce dużą dowolność w zakresie określenia końcowego efektu zabiegu oraz modyfikowania go po upływie czasu.
Tatuaż lub makijaż permanentny na ustach
Powiększanie ust tatuażem to zabieg polegający na wprowadzeniu w skórę czerwieni wargowej barwnika, który umożliwia precyzyjne, dokładnie odpowiadające preferencjom pacjentki skorygowanie kształtu lub barwy ust. Dzięki tej metodzie możliwe jest wyrównanie asymetrii ust w obrębie jednej wargi lub skorygowanie znacznych różnic między wielkością wargi górnej i dolnej. Metoda ta pozwala na ukrycie blizn po korekcji rozszczepu wargi czy urazach, zmodyfikowanie zarysu ust oraz odcienia czerwieni wargowej. Efekt powiększenia ust to nie tylko zasługa wprowadzenia barwnika w skórę ponad linią czerwieni wargowej, co zwiększa szerokość wargi. To także spektakularny efekt cieniowania ust, czyli stopniowego zanikania barwnika w centralnej części ust. Takie trójwymiarowe konturowanie gwarantuje efekt naturalnych, pełnych ust, doskonale odwzorowując ich anatomiczną strukturę.
Zastosowanie naturalnych, nie alergizujących barwników, spełniających surowe wymogi dotyczące produktów medycznych, gwarantuje bezpieczeństwo zabiegu. Dla efektu końcowego kluczowe jest nie tylko precyzyjne wykonanie rysunku, ale także optymalne dopasowanie odcienia pigmentu. Należy mieć na uwadze, iż skóra czerwieni wargowej nie zachowuje się jak tło o określonym kolorze, a jest pewnym rodzajem filtra, który zmienia odcień wprowadzanego pigmentu przez pryzmat zawartości melatoniny w skórze, hemoglobiny w naczyniach krwionośnych oraz głębokości implantacji pigmentu. Stosowane barwniki różnią się od tuszów używanych do wykonania tradycyjnego tatuażu na ciele trwałością. Tatuaż ust bądź makijaż permanentny wykonywane są barwnikami pochodzenia naturalnego, które z czasem ulegają wchłonięciu i wyblaknięciu. Zanikowi tatuażu sprzyja także wykonanie go w obrębie naskórka, który ulega fizjologicznemu złuszczeniu.
Przeciwwskazania do powiększania ust tatuażem
Zabieg powiększania ust makijażem permanentnym czy tatuażem nie jest wykonywany u pacjentów cierpiących na nowotwory, łuszczycę, cukrzycę, infekcje w obrębie ust. Inne przeciwwskazania to ciąża i okres laktacji, poparzenia słoneczne, świeże blizny, stany zapalne, skłonność do powstawania keloidów. Zabieg nie jest wykonywany u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest uczulenie na stosowane barwniki. Aby je wykluczyć, na 48 godzin przed zabiegiem wykonywany jest test skórny z zastosowaniem specjalnych plasterków nasączonych barwnikiem, dostarczanych przez producenta. Pojawienie się w miejscu kontaktu plasterka ze skórą zaczerwienienia, wysypki czy świądu wyklucza wykonanie zabiegu powiększania ust tatuażem.
Przygotowanie do zabiegu powiększania ust tatuażem
Należy wdrożyć profilaktykę przeciwko aktywacji wirusa opryszczki. W tym celu należy zażywać preparat Heviran 400 mg przez 5 dni przed zabiegiem. Wskazane jest zrezygnowanie z palenia papierosów na kilka dni przed zabiegiem, co ma na celu usprawnienie dotlenienia tkanek i ich gojenia po zabiegu. Usta powinny być nawilżane, najlepiej pomadką z witaminą E. Warto zrezygnować z zażywania w dniu zabiegu leków rozrzedzających krew. Co prawda zabieg nie powinien generować krwawienia, gdyż obejmuje zasięgiem jedynie naskórek, nie sięgając skóry właściwej, ale lepiej zachować ostrożność.
Powiększanie ust tatuażem krok po kroku
Zabieg powiększania ust makijażem permanentnym czy tatuażem wykonywany jest według jednego schematu, różnica dotyczy głębokości, na jaką wprowadzany jest barwnik. Makijaż permanentny obejmuje zasięgiem naskórek, a tatuaż sięga nieco głębiej, do warstwy brodawkowej skóry. Pierwszym etapem jest narysowanie na ustach konturów oraz znieczulenie ust maścią. Następnie przy użyciu specjalnej aparatury wyposażonej w jednorazowe aplikatory następuje wprowadzenie barwnika w powierzchniowe warstwy czerwieni wargowej (na głębokość 0, 5 – 1 mm). Niezwykle ważne jest zachowanie aseptyki na każdym etapie procedury.
Powiększanie ust tatuażem to zabieg wymagający profesjonalnej wiedzy i odpowiedniego przeszkolenia, powinien być zatem przeprowadzany przez doświadczonego lingeristę czy tatuażystę. Kluczowe dla końcowego efektu jest optymalne dopasowanie odcienia barwnika, zaproponowanie korekty ust harmonizującej w rysami twarzy oraz wprowadzenie barwnika na odpowiednią głębokość. Nierównomierne depozyty barwnika spowodują nieestetyczne, niejednolite blaknięcie tatuażu. Gdy na ustach podczas zabiegu pojawi się krew oznacza to, że barwnik został wprowadzony zbyt głęboko, na poziomie skóry właściwej – taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.
Zabieg powiększania ust tatuażem trwa około 2 godzin. Koszt konturowania ust to ok. 700 zł, z konturowanie z wypełnieniem ust kosztuje ok. 1200 zł.
Zalecenia pozabiegowe
Przez kilka dni po zabiegu należy dbać o higienę okolic ust, nie wolno dotykać ich brudnymi rękami. Nie należy stosować żadnych kosmetyków, a usta nawilżać maścią witaminową, gdyż mogą one łuszczyć się. Przez tydzień pić można tylko przez słomkę, niewskazane są gorące potrawy.
Należy kontynuować osłonę przeciw aktywacji infekcji opryszczkowej, stosując przez 5 dni Heviran w tabletkach, w dawkach takich jak przed zabiegiem. Niewskazane jest korzystanie z solarium, sauny czy basenu. Nie wolno zdrapywać powstałych strupków ani resztek zaschniętego pigmentu.
Jakiego efektu należy spodziewać się po zabiegu powiększania ust tatuażem?
Bezpośrednio po zabiegu usta mogą być lekko obrzęknięte i zaczerwienione. Efekt kolorystyczny jest bardzo intensywny, ale w ciągu tygodnia od zabiegu, na skutek nasilonego łuszczenia naskórka ust, kolor blednie. Ostateczny kolor pigmentu uwidocznia się po ok. 28 dniach, gdy pigment wybarwi się w 50%, co zależne jest od reakcji immunologicznej i regeneracji skóry.
Efekt makijażu permanentnego utrzymuje się przez kilkanaście miesięcy, natomiast tatuażu – do kilku lat. Barwniki wprowadzone w okolice czerwieni wargowej blakną z intensywnością 20 – 30% rocznie, co zależne jest od indywidualnych predyspozycji każdej pacjentki. Optymalne dopasowanie odcienia barwnika (ważne, by nie był zbyt intensywny) i korekty kształtu ust daje doskonały, naturalnie wyglądający efekt.
Najwcześniej po 14 dniach od zabiegu można dokonać ewentualnej korekty tatuażu, co stosowane jest w przypadku nadmiernego zblaknięcia pigmentu. Z kolei gdy ponad miesiąc po zabiegu kolor makijażu permanentnego nadal jest zbyt intensywny, możliwa jest korekta z zastosowaniem cielistych pigmentów.
Zawsze istnieje możliwość usunięcia tatuażu przed jego wyblaknięciem. Zabieg usuwania pigmentu polega na zastosowaniu lasera, który rozbija barwniki zdeponowane w skórze i powoduje ich skuteczne usunięcie.
Ewentualne powikłania po powiększaniu ust tatuażem
Po zabiegu powiększania ust tatuażem możliwe są następujące powikłania:
- infekcje bakteryjne lub grzybicze na skutek zaniedbań higienicznych
- zakażenie wirusem HIV lub WZW jako efekt braku sterylności narzędzi
- nierównomierne depozyty barwnika
- zbyt głębokie osadzenie barwnika, co uniemożliwi jego fizjologiczne zblednięcie
- przerysowanie konturów dające nienaturalny efekt
- asymetria ust
- uczulenia na zastosowane pigmenty
Zalety i wady powiększania ust tatuażem
Zaletami powiększania ust tatuażem są niewątpliwie nieznaczna inwazyjność i szybki czas gojenia, skorelowane z naturalnym, spektakularnym efektem modelowanie, powiększania i korygowania kształtu ust. Duża dowolność w zakresie zastosowanych odcieni barwników oraz możliwości wykonania rysunku na ustach pozwala na optymalne dopasowanie efektu końcowego do oczekiwań pacjentki. Zaletą zabiegu powiększania ust tatuażem jest także duża możliwość jego korekty: poprzez wzmocnienie efektu zabiegu lub jego stonowanie. Możliwe jest także całkowite usunięcie tatuażu przed czasem jego fizjologicznego wyblaknięcia.
Wadą zabiegu powiększania ust tatuażem jest możliwość uczulenia na barwniki, jednak z racji wykonywania testu uczuleniowego przed zabiegiem, takie powikłanie zdarza się niezwykle rzadko. Niektórzy za wadę uznają ograniczony czasowo efekt, jednak w świetle zmian rysów twarzy postępujących z upływem czasu i łatwości wykonania korekty wyblakłego rysunku, czasowość zabiegu nie wydaje się być szczególnie kłopotliwa.
Fakty i mity na temat powiększania ust tatuażem.
- Efekty zabiegu mogą być niezadowalające, np. pod postacią nierównych konturów czy asymetrii ust – FAKT.
Dużo obaw wśród pacjentek budzi jakość wykonania rysunku. Gwarancją doskonałej jakości tatuażu są odpowiednie kwalifikacje osoby wykonującej zabieg. Warto przed zabiegiem zapytać o odbyte szkolenia i zdobyte doświadczenie w zakresie makijażu permanentnego/ tatuażu. Należy także zwrócić uwagę na cenę – podejrzanie niska może świadczyć o braki kwalifikacji, nieprofesjonalnego charakteru usług bądź zastosowaniu niskiej jakości barwników. - Istnieje ryzyko zakażenia poważnymi chorobami – FAKT.
Warunkiem bezpieczeństwa każdego zabiegu wiążącego się z przerwaniem ciągłości skóry jest sterylność wszystkich procedur i narzędzi. Należy zwrócić baczną uwagę, czy osoba wykonująca zabieg zdezynfekowała miejsce pracy, założyła nowe rękawiczki jednorazowe oraz stosuje jednorazowe, rozpakowywane w obecności pacjenta igły. Bardzo duże znaczenie ma także odpowiednia pielęgnacja ust po zabiegu, o czym pacjentka powinna zostać dokładnie poinstruowana. - Makijaż permanentny jest alternatywą dla żmudnego i pracochłonnego makijażu codziennego – FAKT.
Powiększanie ust tatuażem może z powodzeniem zastąpić codzienny makijaż, jest więc zabiegiem idealnym dla kobiet cierpiących na brak czasu. Jednak makijaż permanentny ust to coś więcej niż perfekcja makijażu w każdych warunkach – to metoda powiększania, korygowania kształtu i dodawania ustom pełności.